یکی از معضلات زندگی کنونی که بیماری خاموش نیز نامیده می­شود، چاقی یا اضافه وزن است. به دلیل تغییر سبک زندگی و لزوم انجام امور روزمره بوسیله رایانه ها و در شرایط با تحرک پایین، افراد زیادی در خطر افزایش وزن و یا چاقی قرار می­گیرند. بسیاری از این افراد به موقع شناسایی شده و مورد مداخلات درمانی نظیر برنامه های ورزشی و فعالیت بدنی به همراه مشاوره تغذیه قرار می­گیرند. از طرف دیگر شیوع ناهنجاری های اسکلتی در عصر حاضر که مجددا ناشی از عادت­های غلط روزمره و وضعیت­های نامناسب بدنی است، افزایش یافته اند.

در راستای پیشگیری و اصلاح این ناهنجاری­ها و عوارض جسمانی اداره کل تربیت بدنی دانشگاه فردوسی اقدام به راه اندازی مرکز کنترل وزن و تندرستی نموده است، تا ضمن اطلاع رسانی عمومی از خطرات چاقی و افزایش وزن، ارزیابی­های لازم و ارائه راهکارهای تمرینی و تغذیه­ای را زیر نظر متخصصین فیزیولوژی و تغذیه ورزشی و همچنین آسیب شناسی و حرکات اصلاحی به­عمل آورد.

 

اهداف مرکز

 • ارزیابی و تعیین وضعیت سلامتی افراد از نظر
 • وزن (نیاز به کاهش یا افزایش)
 • قد
 • ترکیبات بدن
 • اسکلتی
 • ارائه راهکارهای تمرینی و تغذیه­ای برای کاهش و افزایش وزن
 • ارائه راهکارها و پروتکل­های تمرینی برای افراد دارای ناهنجاری­های اسکلتی-وضعیتی

 

 

امکانات و ابزارهای موجود

-         دستگاه آنالیز ترکیبات بدن In-Body

-         ترازوهای دیجیتال و حساس

-         صفحه شطرنجی

-         اسپاینومتر

-         قد سنج

مرکز پایش رشد ادراکی-حرکتی یکی از اولین پایگاه های دانش بنیان و تحت نظر دانشگاه در کشور بوده که از نیروهای متخصص و دانشجویان تحصیلات تکمیلی (دکتری و ارشد) برای ارائه خدمات خود بهره می برد. شروع به کار این مرکز از ابتدای تابستان سال ۱۳۹۳ بوده و در ابتدای کار اقدام به ارائه خدمات به خانواده های اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی و افراد شرکت کننده در طرح های ورزشی تابستانی دانشگاه نمود.

در این مرکز اقداماتی نظیر سنجش رشد ادراکی-حرکتی، شناسایی اختلالات رشدی، ارائه راهکارهای درمانی مبتنی بر فعالیت بدنی و ورزش برای افراد مبتلا به DCD، اوتیسم، بیش فعالی ارائه می شود.

هدف از ارزیابی های رشد حرکتی شناسایی اختلالات حرکتی احتمالی در افراد و تعیین وضعیت آن ها با توجه به نورم ها و استانداردهای ویژه است. به همین منظور مخاطبان اصلی این گونه مراکز هم افراد سالم هستند و افراد دارای اختلال حرکتی. تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از کودکانی که در مدارس در حال تحصیل هستند دارای اختلال هماهنگی رشد یا همان DCD هستند که یکی از بهترین راههای مقابله با آن پیشگیری و شناسایی بموقع این اختلال می باشد.

شناسایی های تخصصی در این مرکز توسط ابزارها و آزمون های استاندارد انجام می شود. این ابزارها و آزمون ها به دو دلیل طراحی شده اند:

۱-    تعیین وضعیت کلی فرد و مقایسه آن با افراد هم سن در جامعه

۲-    غربالگری افراد دارای اختلال

 

اهداف مرکز پایش رشد ادراکی-حرکتی

 • پایش رشد ادراکی-حرکتی فرزندان کودک و نوجوان کارکنان و اعضای محترم هیات علمی دانشگاه و در ادامه ارائه خدمات به کلیه شهروندان مراجعه کننده به مرکز
 • شناسایی و تشخیص اختلالات حرکتی
 • ارائه پروتکل های تمرینی برای بهبود مهارت های ادراکی-حرکتی برای
 • کودکان سالم به منظور پیشگیری از اختلال
 • افراد مبتلا به اوتیسم
 • افراد مبتلا به بیش فعالی و کمبود توجه ADHD
 • افراد کم توان ذهنی و
 • افراد دارای اختلال هماهنگی رشدی DCD

 

آزمون های رشدی مورد استفاده در این مرکز از بروزترین ابزارهای ممکن بوده که شامل موارد زیر می باشد:

ابزارهای مورد استفاده

این مرکز در مجموعه اداره کل تربیت بدنی دانشگاه واقع شده که زیر نظر مدیرکل تربیت بدنی و توسط متخصص طب و آسیب شناسی ورزشی انجام وظیفه می نماید .

 

- درصورت تمایل به مراجعه حضوری ،  این مرکز درساعات اداری با تعیین وقت قبلی پذیرای شما خواهد بود .

زمان مراجعه:

شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۲ الی ۱۸

تلفن تماس : 38803514

 

مکان:

اداره کل تربیت بدنی- روبروی مجتمع آبی پردیس- مرکز مشاوره ورزشی دانشگاه فردوسی

 

بررسی و ارزیابی شاخص های وابسته به سلامت جسمانی از طریق اندازه گیری ابعاد و زوایای بدن ، مقادیر ترکیب بدنی وتعیین سطح توانانی حرکتی دانشجویان براساس معیارهای موجود ، اصلاح و ارتقاء نورم های فعلی ومهمتر از همه ارئه خدمات مشاوره ورزشی و تندرستی مرتبط با فعالیتهای جسمانی به دانشگاهیانی که به هرعلت نیازمند انجام تمرینات خاص جسمانی و ورزشی در راستای اصلاح ناهنجاری ها و ضعف های ناشی از فقر حرکتی می باشد تا بدین وسیله موجبات حفظ وارتقاء سطح تندرستی آنها را فراهم آوریم .

ferdowsi_sport@

ثبت نام در مسابقات ورزشی

ثبت نام قهرمانان ورزشی

تمرینات ویژه پنجمین المپیاد همگانی